Podstawowe informacje o zasilaczach do LED

przez | 5 listopada 2021

Zasilacz jest jednym z najważniejszych urządzeń w całym systemie oświetlenia diodowego. LED to bardzo nowoczesna technologia wymagająca należytego zasilania. Przez dość mocno specyficzne parametry oraz sposób działania diod LED, nie możemy ich zasilić w tak prosty sposób jak na przykład tradycyjne żarówki. Technologia LED wymaga nieco innych metod, a także innych zasilaczy.

Zasilacze i transformatory led – podstawowe informacje

Ogólnie technologia LED wykorzystuje dwie podstawowe metody zasilania: napięciową i prądową. W dużym skrócie zasilacze led muszą mieć stabilizowane napięcie, a prąd zależy głównie od rezystancji obciążeń. Zasilanie prądowe będzie polegało na odpowiednim stabilizowaniu prądu dzięki właściwym zmianom napięcia. Zasilacz do led to dość obszerny oraz skomplikowany temat wymagający osobne artykułu. Warto jednak wspomnieć nieco, o modułach LED, a także wielu zamiennikach LED w tradycyjnych żarówkach. Choć bardzo dużo opisywanych cech ma także zastosowanie do zasilaczy prądowych, to odpowiedni dobór zasilacza dla oświetlenia LED ma przeważnie decydujące znaczenie nie tylko dla jakości, ale też poprawnego działania w całym systemie oświetlania diodowego, a także jego trwałości.

zasilacz do led

Ściemniacze oraz sterowniki

Ściemniacze bądź sterowniki, które kontrolują oświetlenie LED nie są tak wrażliwe na stosowne parametry zasilania jak na przykład diody LED. Do ich zasilenia  doskonale sprawdzą się zasilacze elektroniczne posiadające zdecydowanie lepszą sprawność od tradycyjnych zasilaczy liniowych opartych o transformatory.