Czy warto inwestować w światła ledowe?

przez | 25 października 2021

Nie da się ukryć, że ostatnimi czasy coraz popularniejszym rozwiązaniem, jeśli chodzi o domowe oświetlenie są światła ledowe. Cieszą się one naprawdę ogromną popularnością, do tego stopnia, że bardzo często stanowią jedyną ofertę w sklepach. Warto się jednak zastanowić nad tym, czy aby na pewno jest to dobry rodzaj oświetlenia i warto w niego zainwestować. Jakie są zatem najważniejsze zalety takiego rodzaju oświetlenia, a także czy używaniu go towarzyszą jakieś wady?

Jakie są najważniejsze zalety?

Jakie są zatem najważniejsze zalety ledowego światła? Co powoduje, że cieszy się ono tak dużą popularnością? Nie da się ukryć, że najważniejszą mocną stroną takiego rodzaju oświetlenia jest oczywiście o wiele mniejsze zużycie energii. Podczas gdy standardowa żarówka żarnikowa potrafi pobierać często nawet 100 W, model ledowy zmniejszył tę ilość właściwie o rząd wielkości, ponieważ najmocniejsze żarówki tego typu rzadko kiedy sięgają nawet 10 W.

Oczywiście niski pobór energii to nie wszystko, czym może się pochwalić taki rodzaj oświetlenia. Oprócz tego jest on również znacznie mniej awaryjny. Podczas gdy zwykła żarówka potrafi przepalić się już nawet po kilkudziesięciu godzinach święcenia, model ledowy bez większych kłopotów może świecić nawet kilkadziesiąt tysięcy godzin.

Na koniec najważniejszych zalet warto jeszcze wymienić to, że takie światła ledowe (https://candellux.com.pl/pl/menu/lampy-led-219.html) w dość precyzyjny sposób dobierać ich barwę święcenia. Modele żarnikowe emitują światło jedynie ciepłe, które jest co prawda dobre do relaksu i odpoczywania, lecz jeśli chodzi o naukę czy też pracę, to sprawdza się bardzo przeciętnie. W przypadku żarówek led bez trudu można nabyć wersje świecące światłem białym zimnym, które rewelacyjnie pobudza zdolność kreatywnego myślenia i zapamiętywania.

Czy są jakieś wady?

Jak jednak można się domyślać, oświetlenie oparte na diodach led nie ma tylko samych zalet i towarzysza mu również pewne wady i niedociągnięcia. Jakie są zatem najważniejsze warte uwagi wady takiego rodzaju oświetlenia?

Zdecydowanie najważniejszą wadą takich żarówek jest to, że oferowane są one nadal w bardzo wysokich cenach. Chcąc kupić zwykły model żarnikowy można zapłacić z niego zaledwie kilka złotych natomiast za wersje led kilkadziesiąt złotych.

Kolejną bardzo dużą wadą takiego oświetlenia jest to, że dość trudno się je wybiera w sklepie. Nie tylko dostępne jest w wielu wersjach gwintów, lecz również mocy i temperatury światła. Sprawia to, że niedoświadczona w tym zakresie osoba bez trudu może popełnić błąd i nabyć nie takie żarówki, jakie faktycznie potrzebuje.