Zalety i wady ościeżnic regulowanych

przez | 17 kwietnia 2021

Wybierając drzwi, często główną uwagę skupia się na samym modelu skrzydła, a pomija istotę framugi. Jest to błąd, ponieważ ościeżnica drzwiowa ma ogromny wpływ na reprezentatywny wygląd całych drzwi. Odpowiednia konstrukcja, kolor oraz materiał wykonania to główne cechy determinujące wybór konkretnej ościeżnicy drzwiowej.

Co charakteryzuje oprawę regulowaną?

Przede wszystkim rozwiązanie to pozwala na dopasowanie do różnych grubości ścian. Można je wykorzystać zarówno w starego typu budynkach (gdzie mury bywają grubsze), jak i w nowoczesnym budownictwie o standardowych wymiarach. Montaż ościeżnicy regulowanej jest o wiele prostszy i mniej pracochłonny niż w przypadku framugi stałej. Również atuty dekoracyjne z pewnością przewyższają jej nieregulowanego odpowiednika. Reprezentatywny wygląd tego typu rozwiązania doskonale sprawdza się w pomieszczeniach, gdzie stolarka drzwiowa stanowi jeden z ważniejszych elementów aranżacyjnych i podkreśla solidność wykończenia. Co ważne, w przypadku regulowanej oprawy nie potrzeba dodatkowych listew dekoracyjnych. Warto jednak zaznaczyć, iż ten typ ościeżnicy drzwiowej kosztuje znacznie więcej niż inne modele. Jak uważa większość ekspertów budowlanych, w tym przypadku za wygląd warto zapłacić, ponieważ jest to zakup na długie lata. Mimo wszystko należy mieć na uwadze, że nie wszędzie można zastosować to rozwiązanie. Montaż niemożliwy jest na styku ścian czy też murach cieńszych niż 7,5 cm.

Zalety i wady ościeżnic regulowanych

Sposób wykonania framug regulowanych

Oprawy drzwiowe dostępne są w różnych kolorach i odcieniach drewna (m.in. orzecha, jesionu czy dębu). Na rynku występują też następujące warianty, różniące się materiałem wykonania (a co za tym idzie także ceną):

  • drewniane
  • z płyty MDF
  • metalowe.

Ostateczny wybór zależy od indywidualnych preferencji oraz zasobności portfela klienta.