Co warto wiedzieć o lampach industrialnych

przez | 21 marca 2021

Popularne lampy industrialne związane są ze stylem industrialnym, który narodził się w latach 50. XX wieku w Stanach Zjednoczonych. To tam w wyniku recesji opustoszałe obiekty przemysłowe zamieniano na mieszkania. Urządzano je dość specyficznie, korzystając z pozostawionych materiałów. Miało być prosto, funkcjonalnie i tanio. Powstał w ten sposób ciekawy styl wnętrz, popularny również dziś. Oświetlenie nawiązujące do tego stylu ma dość charakterystyczny i nietypowy wygląd, ale jest przy tym wyjątkowo eleganckie.

Prostota lamp industrialnych

Materiałem, z którego wykonuje się lampy industrialne ze sklepu Candellux to stal, metal i miedź. Oświetlenie to nie ma żadnych ozdób. Najbardziej charakterystyczne dla tych lamp klosze to metalowe siatki, z żarówką w środku lub odwrócone do góry dnem misy, również z żarówką w środku. Niektóre klosze są lekko przyciemnione lub mają pomarszczoną powierzchnię, co ma stwarzać pozory zużytego i zadymionego klosza. Kolorystyka lamp industrialnych utrzymana jest w neutralnych barwach czerni, szarości, bieli i miedzi. Dzięki temu sprawdzają się w każdej minimalistycznej aranżacji, szczególnie na tle betonu lub cegły, w otoczeniu surowych, prostych mebli.

Nowoczesne oświetlenie sypialni

W sypialni z pewnością podstawowym światłem powinna być wisząca lampa industrialna, najlepiej kilku punktowa. Bez kloszy i bez ozdób, w kolorze czarnym lub miedzianym. Funkcje kloszy pełnią ozdobne żarówki. Dodatkowo sypialnię powinny oświetlać boczne kinkiety lub niewielkie lampy stojące na nocnych stolikach przy łóżku. Mogą mieć kształt drucianego, niedużego koszyka, w którym umieszczona jest pojedyncza żarówka z oprawą na podstawie. Jednostajność kolorystyczną wnętrza można urozmaicić żółtym, szklanym kloszem lampy stojącej. Ten sam żółty kolor mogą mieć ozdobne poduszki na łóżku i wysoki wazon stojący w rogu pokoju. Taki drobny, barwny akcent sprawi, że sypialnia będzie wyglądać zachwycająco.

Lampy bez klasycznych kloszy

Charakterystyczne dla lamp industrialnych są dekoracyjne żarówki, sprawiające wrażenie lekko żarzących się. Są energooszczędne i stosunkowo tanie. Te pojedyncze żarówki, w oprawce na kablu stanowią typowy przykład lampy industrialnej. Przewody dochodzące do żarówki mogą być w czarnych lub kolorowych oplotach. Wygląda to dość nowocześnie i skromnie zarazem. Brak klasycznych kloszy, abażurów i wielu ozdób ma swoich zwolenników. Takie lampy są z pewnością łatwe do utrzymania w czystości i w swej prostocie eleganckie. Przede wszystkim są zaś funkcjonalne.