Lampy w jadalni sprzyjają rozmowom

przez | 17 czerwca 2021

Jadalnia to pomieszczenie w domu, które pełni szczególną funkcję. Łącząc całą rodzinę przy posiłku pełni funkcję integrującą, staje się miejscem wymiany poglądów, snucia planów i marzeń, opowieści o przebiegu całego dnia. W jadalni każdy członek rodziny musi się dobrze czuć, powinien lubić spędzać tam czas zarówno z uwagi na towarzystwo jak i na aurę panującą w pomieszczeniu. Dlatego warto zweryfikować, które dokładnie elementy przestrzeni sprawiają, że przebywanie w niej sprawia przyjemność. Z pewnością jednym z nich jest światło.

Lampy do jadalni, czyli jasno, miło i zabawnie

Wybór lamy do jadalni determinowany jest kilkoma warunkami. Przede wszystkim światło w jadalni musi, przynajmniej na życzenie, maksymalnie ją rozświetlić, aż do poczucia pełnej jasności. To wymóg spowodowany nie tylko estetyką i urodą pomieszczenia, ale bezpieczeństwem. Zasiadając do posiłku każdy z uczestników musi mieć zagwarantowany pełen dostęp do światła, np. wówczas, gdy jest rybę z ościami czy kroi mięso. Przegląd stołu powinien być czytelny dla wszystkich, dlatego lampa w jadalni najlepiej gdy wisi bezpośrednio nad stołem a zasięg światła pokrywa cały stół i przylegające do niego krzesła. Ten warunek zainspirował projektantów do pomysłu zawieszania nad stołem np. trzech jednakowych lamp czy wyboru jednej lampy o trzech składowych.

Salon z kuchnią, jak je oświetlić?

Trochę inaczej można zadbać o oświetlenie pomieszczenia spełniającego dwie funkcję; kuchni i salonu. W takim przypadku warto zadbać o optymalne zużycie energii i zsumować jej ilość dla obu funkcji. Kuchnia musi być zawsze doskonale oświetlona światłem górnym oraz kilkoma bocznymi, tak by każdy kawałek blatu roboczego oblany był światłem. Dzięki temu część salonowa, a raczej jadalni, bo zwykle w tej części pomieszczenia się jada, może być doświetlona mniejszą ilością źródeł światła. Górne światło padające na stół może być uzupełnione bocznymi, pozwalając w ten sposób na swobodną regulację światła lamp w jadalni.

Jadalnia pełniąca funkcję salonu

Lampy do jadalni, która jest jednocześnie salonem w domu muszą być wielofunkcyjne. Oprócz sufitowych, umieszczonych nad stołem, warto dodać do nich lampę stojącą oraz kinkiety. Lampa stojąca w takim pomieszczeniu tworzy klimat mniej oficjalny i bardziej przyjazny rozmowom czy wspólnemu oglądaniu filmów. Razem z kinkietami tworzą aurę sprzyjającą dyskusji po posiłku i wspólnemu spędzaniu czasu z gośćmi. Boczne światło niweluje z twarzy zmęczenie i kamufluje rozgardiasz, naturalny dla spotkań w licznym gronie.