Jak wybrać parapet wewnętrzny do kuchni i łazienki?

przez | 19 września 2021

Każdy inwestor budujący swój nowy dom wie, jak ważne jest wybranie i odpowiednie dopasowanie do pomieszczeń takich elementów, jak parapety wewnętrzne. Szczególnie istotne jest zwrócenie w tym wypadku uwagi na tzw. trudne pomieszczenia, które z powodu panujących w nich warunków, stwarzają inne warunki użytkowe. Mowa tu jest przede wszystkim o łazience i kuchni.

Dlaczego są to trudne pomieszczenia?

Zanim przejdzie się do tego, jak wybrać odpowiedni parapet wewnętrzny do takich pomieszczeń, warto się najpierw dowiedzieć, jakie są w nich konkretnie warunki i z czym się tak właściwie parapety będą musiały zmagać. Określenie tych cech spowoduje, że wybranie odpowiedniego modelu parapetu będzie zwyczajnie łatwiejsze.
Nie tylko kuchnia, lecz przede wszystkim łazienka, to pomieszczenia charakteryzujące się znacznie większą wilgotnością powietrza niż pozostałe obecne w budynku miejsca. Mało tego, często także jest w nich obecna nieco wyższa temperatura. Wszystko to sprawia, że zarówno w łazience, jak i również w kuchni, nie powinno się stosować parapetów wykonanych z drewna, ponieważ z czasem doznałyby one poważnego uszkodzenia.

Jak dobrać parapet wewnętrzny?

Jak zatem powinno się dobierać parapet wewnętrzny do takich pomieszczeń, jak kuchnia i łazienka? W tym wypadku postawić trzeba przede wszystkim na różnego rodzaju kamenie, takie jak np. marmur lub też granit. Są one nie tylko niewrażliwe na wilgotność, lecz także na wyższą temperaturę. Innego typu bardzo polecanym rozwiązaniem jest wykonanie takich parapetów po prostu z betonu, który dodatkowo dla zabezpieczenia jego powierzchni, pokryty może zostać warstwą ochronnego lakieru.