Plisy okienne – może właśnie tego potrzebujesz?

przez | 10 maja 2023

Zasłonki, żaluzje, rolety – gdy chcemy zasłonić okna, możemy to zrobić na wiele sposobów. Szukając najlepszego, nie sposób pominąć rolety harmonijkowe, które wydają się mieć same zalety.

Plisy okienne – może właśnie tego potrzebujesz?

Dzięki oknom mamy w domach dzienne światło, słońce, i możliwość wyglądania na zewnątrz. Ta ostatnia cecha ma jednak swoją odwrotną stronę – można również zajrzeć do środka, co bywa wykorzystywane przez wścibskich sąsiadów. Także promienie słoneczne, upragnione w zimie, latem stają się uciążliwe. Powstrzymanie zarówno nadmiaru światła i ciepła, jak i cudzych spojrzeń, pozwala czuć się bardziej komfortowo – ale warto to zadbać, by efekt był przyjemny dla oka, i wygodny.

Tradycja w nowoczesnej odsłonie

Elegancję składanych rolet docenili już starożytni Rzymianie, gdy zaczęli wieszać w oknach tkaniny, a następnie usztywniać je listewkami, pozwalającymi na równomierne podciąganie i składanie. Nie używali jednak materiałów plisowanych, ani tak łatwych w czyszczeniu, jak współczesne.

Dzisiejsze rolety harmonijkowe są usztywniane aluminiowymi profilami, dzięki czemu zachowują pierwotny schludny kształt, i są bardzo lekkie. Złożone zajmują mało miejsca, a po rozłożeniu przylegają do szyby, i nadają się do montowania na oknach dachowych.

plisa okienna

Dla każdego to, co lubi

Plisa okienna może mieć różne kolory, i w różnym stopniu przepuszczać światło. W niektórych pomieszczeniach wystarczy, że odetnie ostre światło słoneczne, inne – jak sypialnię – da się za jej pomocą zaciemnić całkowicie. Może też być montowana bezinwazyjnie, czyli za pomocą zaczepów montażowych, nakładanych na ramę okienną. W pomieszczeniach silnie nasłonecznionych latem można zamontować plisowaną roletę po zewnętrznej stronie okna, dzięki czemu gorące promienie słońca nie dotrą do szyb okiennych, i nie przenikną do wnętrza budynku. Niezwykle przydatna może okazać się możliwość zasłaniania części okna – nie jedynie samej góry, jak w roletach zwijanych, czy żaluzjach, ale dowolnie wybranej części, np. pośrodku okna, albo wyłącznie na samym dole. Dzięki temu chroniąc swój dom przed nadmiarem słońca, czy ciekawością obcych, można wciąż korzystać z dziennego światła.

Praktyczne rolety harmonijkowe

Ważną zaletą każdego sprzętu domowego jest łatwość, z jaką da się go utrzymać go w czystości. Materiał składanych rolet wystarczy odkurzyć, albo przetrzeć na wilgotno, by wyglądał doskonale. Gdy ulegnie silnemu zabrudzeniu, można go wyprać, i nie przejmować się prasowaniem, którego nie będą potrzebował. A gdy nadejdzie pora mycia okien, zdjęcie plisy okiennej jest całkowicie niekłopotliwe. Po zakończeniu porządków można ją z równą łatwością założyć z powrotem.

Jednocześnie prosty, nowoczesny wygląd sprawia, że doskonale pasuje do współczesnych wnętrz, i może je ozdabiać.