Suszarki do naczyń produkowane są z różnych materiałów. Najpopularniejsze to suszarki plastikowe. Są stosunkowo niedrogie, wytrzymałe i występują w wielu kolorach, dzięki czemu można dobrać ociekacze do naczyń pasujące do danego koloru kuchni. Często zauważalnie droższe są metalowe ociekarki na naczynia, wykonane ze stali nierdzewnej. Piękne, błyszczące, pasujące praktycznie do każdej kuchni. Warto takie nabyć, jednak nie można zapominać o tym, że trzeba o nie dbać.
Nierdzewna może być tylko zewnętrzna warstwa
Najczęściej tego typu suszarki do naczyń, reklamowane jako nierdzewne, nierdzewną mają wyłącznie zewnętrzną warstwę, nierzadko bardzo cienką. Sama suszarka zaś zbudowana jest z tańszej, rdzewiejącej stali. Dopóki warstwa nierdzewna jest w świetnym stanie, ociekarki do naczyń nie rdzewieją. Przypadkowe uszkodzenie takiego ociekacza, może zapoczątkować pękanie warstwy nierdzewnej i początek rdzewienia tego produktu.
Wilgoć może przyczynić się do rdzewienia ociekacza
Tak samo się może zdarzyć, gdy nierdzewne ociekacze do naczyń będą przez długi czas narażone na wilgoć. Zawsze więc warto o takie suszarki do naczyń dbać. Regularnie opróżniać wodę z podstawki takiej suszarki, szybko usuwać z niej naczynia, samą suszarkę zaś regularnie myć i suszyć. Nierzadko bowiem czynnikiem drażniącym dla tej nierdzewnej powłoki jest osad z wody z płynem do mycia naczyń. Jeśli więc widzimy, że na suszarce do naczyń pojawia się biały nalot czy kamień, warto po prostu delikatnie ją umyć i pozostawić do wyschnięcia. Tak traktowane suszarki do naczyń przez długi czas będą wyglądać doskonale.