Żarówka e27 led – co trzeba o niej wiedzieć?

przez | 15 maja 2022

Wielu osobom wydaje się, że wybranie domowego oświetlenia nie wymaga żadnego przemyślenia i można je zakupić po prostu od ręki. Jest to ogromny błąd, ponieważ dobrze dobrane oświetlenie ma ogromne znaczenie dla komfortu życia i skuteczności wypoczynku. Ostatnimi czasy dużą popularnością cieszy się żarówka w wersji led. Czy jest to właściwy wybór, który można polecić, a także jak się takie żarówki powinno wybierać?

Zalety i wady żarówki e27 led

Żarówka typu led to nowoczesne rozwiązanie, które dostępne jest na rynku od niedawna. Na dobre taka żarówka popularność zyskała dopiero kilka lat temu. Czym się ona charakteryzuje?

Najważniejszą korzyścią dla użytkownika jest to, że taka żarówka pobiera o wiele mniej energii elektrycznej niż modele używane do tej pory, a daje dokładnie taką samą ilość światła. Dodatkowo jest to żarówka bardzo trwała, która nie przepali się po kilku tygodniach użytkowania. Dzięki temu ogólny koszt korzystania z oświetlenia znacznie maleje.

Jak jednak wyglądają wady takiej żarówki? Najważniejszym minusem jest w tym wypadku oczywiście to, że jest to żarówka zdecydowanie najdroższa na rynku, która potrafi kosztować nawet kilkadziesiąt złotych.
Kolejnym jej dużym minusem jest także to, że żarówka e27 (kliknij) w wersji led może sprawiać spore trudności podczas jej zakupu. Jest to spowodowane dość dużą ilością najróżniejszych parametrów i cech wpływających na walory użytkowe.

Żarówka e27 w wersji led — jak wybrać dobry model?

Jedną z najważniejszych wad żarówki e27 w wersji led, jest spora trudność w jej poprawnym wybraniu. Dlatego też powinno się wiedzieć, na co należy zwracać uwagę podczas jej kupowania. Jeśli chce się mieć odpowiednią jasność żarówki, należy przyjrzeć się jej mocy, lecz również temu, jaki będzie strumień generowanego przez nią światła. Parametr ten wyrażany jest w lumenach. Im będzie on wyższy, tym żarówka będzie jaśniejsza.

Kolejną krytycznie ważną sprawą jest to, jaka będzie barwa światła. Najbardziej klasyczna jest oczywiście biała ciepła, która idealnie nadaje się do odpoczynku. Jeśli jednak potrzebuje się żarówki do gabinetu lub dla dziecka do nauki, poleca się model biały zimny, który pozwala lepiej się skoncentrować.

Bardzo ważną sprawą związaną z kupowaniem żarówki tego rodzaju jest to, aby była ona wyposażona w odpowiedni radiator. Umożliwia on lepsze chłodzenie, co jest szczególnie ważne w przypadku większej mocy żarówki. Zapobiegnie to sytuacji, gdy przedwcześnie się ona uszkodzi w wyniku przegrzania. Pozwoli to cieszyć się jej pracą o wiele dłużej.