Wybór najlepszego łóżka do sypialni

przez | 28 lipca 2020

W łóżku spędzamy nawet do 1/3 całego życia, a odpowiedni wypoczynek nocny jest bardzo istotny dla prawidłowego funkcjonowania w ciągu dnia. Dlatego też tak istotnym jest dobór odpowiedniego łóżka do sypialni, dzięki któremu odpoczniesz i zrelaksujesz się. O czym pamiętać, wybierając mebel do spania?

Dopasowana wysokość – czyli jaka?

W tej kwestii nie ma jednej, uniwersalnej odpowiedzi, a jedyną radą, jakiej można udzielić na pewno jest: przymierz się. Jeśli nie masz pewności, czy określona wysokość ramy przypadnie Ci do gustu – po prostu spróbuj usiąść na łóżku. Cel jest taki, by możliwe było wygodne opadnięcie na nie bez konieczności schylania się. Ma to szczególne znaczenie dla osób, które cierpią na kłopoty z kręgosłupem oraz dla kobiet ciężarnych, choć również w przypadku osób zdrowych po jakimś czasie układanie się na zbyt niskim łóżku stanie się męczące.

Wygodny, duży materac

Pamiętaj, że choć wizja zapadania się w materac, szczególnie podczas brzydkiej pogody kusi – nie jest to najlepsze rozwiązanie. Zbyt miękkie obicie łóżka sprawi, że po jakimś czasie zaczną doskwierać kłopoty z kręgosłupem, a już istniejące zwyrodnienia – pogłębią się. Dlatego też postaraj się wybrać stosunkowo twardy model, a jeśli to możliwe – postaw na model ergonomiczny, czyli taki, którego kształt niejako samoczynnie dopasuje się do Twojego ciała. Przez zastosowanie materiału (najczęściej pianki) o różnej gęstości – materac odpowie na nacisk ciała, odpowiednio układając się i zapewniając najlepszą pozycję do snu.

Łóżko nie może być za ciasne!

Model łóżka, w którym nie ma wystarczającej dla odpowiedniego wypoczynku przestrzeni, jest na dłuższą metę ogromną męczarnią. O ile dla osoby śpiącej w pojedynkę klasyczne łóżko jednoosobowe jest w pełni wystarczające – problem zaczyna się, gdy wspólnie śpi para lub rodzice z małym dzieckiem. W takim przypadku najlepszą odpowiedzią na pytanie jaki rozmiar stelaża wybrać jest: im większy tym lepszy, choć na potrzeby standardowej pary z jednym maluchem powinno odpowiedzieć łóżko o rozmiarach 160×200.