Wszystko o: plafonach sufitowych

przez | 13 lipca 2021

W każdym wnętrzu oświetlenie odgrywa bardzo ważną rolę. Musi być dokładnie przemyślane i zaplanowane, aby nie okazało się później, że nie pasuje ono do stworzonego projektu czy obranej stylistyki. Gdzie zatem odnajdą się plafony sufitowe i – przede wszystkim – czym one tak właściwie są?

Plafon, czyli najbardziej uniwersalny typ lampy

Lampy wykorzystywane w budynkach mieszkalnych muszą łączyć w sobie dobry wygląd i ogólną funkcjonalność. Sam dekoracyjny design tutaj na pewno nie wystarczy. Każda lampa ma spełniać funkcje użytkowe, czyli musi radzić sobie z oświetlaniem otaczającego ją wnętrza i zapewniać mu efekt rozjaśnienia, a przy okazji wkomponowywać się w aranżację czy nawet dodatkowo ją dekorować. Plafon potrafi to wszystko osiągnąć. Jest to bardzo popularna odmiana lampy sufitowej. Dawniej wykorzystywano ją głównie w kuchniach, przedpokojach i łazienkach, podczas gdy dziś coraz częściej trafia ona także do salonów, sypialni i innych większych pokojów dziennych.

Dlaczego ludzie tak bardzo lubią plafony?

Z kilku prostych powodów. Pierwszy z nich tyczy się – jak to już zwykle bywa – kwestii finansowych. Plafony, które z założenia cechują się bardzo prostą budową, tworzy się stosunkowo łatwo (na pewno dużo szybciej niżeli jakiekolwiek żyrandole, a już zwłaszcza te kryształowe), a ten uproszczony proces produkcji wpływa bezpośrednio na ich cenę, która często może wynieść nawet mniej niż sto złotych za jedną lampę! Uniwersalny design także jest sporą zaletą. Decydując się na plafon sufitowy, nie trzeba szczególnie przejmować się kwestią jego dopasowania do aranżacji, bo najprawdopodobniej on do tej aranżacji będzie pasować, o ile sam wyróżni się prostą budową i klasycznym kolorem. Pomimo tej pozornej prostoty plafony potrafią jednak zdobić wnętrza. Wszystko zależy od ich modelu. A coraz częściej w sklepach z oświetleniem natrafia się na unikatowe egzemplarze charakteryzujące się mocno zdobniczą konstrukcją, nietuzinkową formą i licznymi dodatkowymi elementami dekoracyjnymi.

Alternatywa dla lamp tradycyjnych

Po plafon sufitowy warto sięgnąć zawsze wtedy, gdy nie da się zastosować w pomieszczeniu tradycyjnych punktów oświetleniowych. A takie żyrandole, choć są zdecydowanie przepiękne, nie zawsze będą do wnętrza pasować. Dla niektórych pomieszczeń okazują się po prostu za duże, dlatego wprowadzone na siłę będą je tylko zagracać i przytłaczać. Proste i geometryczne plafony sufitowe ze sklepu Candellux o jasnym zabarwieniu mają natomiast zupełnie nienachalny wygląd i właśnie dlatego potrafią odnaleźć się w różnych miejscach.