Lampy skandynawskie – idealny element wnętrza, który czyni dom bliższym naturze

przez | 13 grudnia 2020

Zaprojektowanie idealnego wnętrza jest zadaniem niezwykle trudnym. W ostatnim czasie widoczny jest trend dążenia do prostoty, a jednocześnie też do uczynienia wnętrza bardziej podobnym do naturalnego środowiska. Prostota, naturalne materiały i właściwości wtapiania się w otoczenie towarzyszą elementowi wnętrza, jakim są lampy skandynawskie.

Wyszukane, lecz proste oświetlenie

Lampy skandynawskie (tutaj) to jeden z najsilniejszych trendów od pewnego czasu, a ich popularność bierze się z tego, że wiele osób dąży do prostoty, a aranżacja wnętrza w taki sposób, by przywodziło ono na myśl naturę, nie jest łatwe i na pewno nie sprzyjają mu wydumane i wręcz zbyt dekoracyjne lampy, które często nadal cieszą się sporą popularnością i często są pozostałością po tęsknocie za dawnym, klasycznym przepychem obecnym w życiu dobrze sytuowanych rodzin.

Filozofia stosowania lamp skandynawskich jest zgoła inna, gdyż charakteryzują się one maksymalną, prostotą, wręcz surowością, jednak bije z nich wyszukana elegancja i dobre poczucie smaku, gdyż przy tej całej elegancji wtapiają się one w otoczenie, będąc jednocześnie wykonanymi z materiałów naturalnych, takich jak papier, drewno, czy płótno.

Lampy skandynawskie – czym kierując się, chcąc wywołać uczucie podobne do przebywania w świecie naturalnym?

Lampy skandynawskie mają wiele zastosowań i mogą być umieszczanie niemal w każdym pomieszczeniu jako oświetlenie główne, dodatkowe i dekoracyjne. Jest to kategoria produktów, na które składają się i lampy sufitowe, i kinkiety, a także różne inne źródła światła dodatkowego.

Chcąc wykorzystać ich potencjał wywoływania poczucia bliskości z naturą, warto jest wybrać te, które będą wykonane z materiałów takich, jak drewno czy ceramika, a sprawdzą się też te, które zawierają płótno.

Same lampy to jednak nie wszystko i trzeba zadbać o ich dobre komponowanie się z resztą elementów wystroju. Powinny pasować do reszty kolorystycznie, a także dobrze komponować się ze wszystkimi meblami – od stołu, po krzesła, fotele i biurko. Niezwykle gustownie wyglądają one w pomieszczeniach, w których obecne są kamienie ścienne, a także doskonale komponują się z przedstawiającymi naturę fototapetami. Warto też zadbać o to, by ich kształt i umiejscowienie współgrały też z roślinami domowymi, jeżeli wnętrze ma w nie obfitować.

Lampy skandynawskie nie muszą być w całym mieszkaniu jednakowe. Wiele osób preferuje, by poszczególne pomieszczenia charakteryzowały się innym stylem, w zależności od ich zastosowania, tak więc warto jest dobrać lampy spójne z resztą koncepcji, jednak osoby zaprawione w boju potrafią połączyć nawet kilka różnych modeli lamp skandynawskich w jedną, spójną kompozycję w jednym pomieszczeniu, uzyskując doskonały efekt.